Institucionalna podrška Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva
Udruga za razvoj kreativnih radionica i kvalitete življenja
osoba s invaliditetom RH je korisnica institucionalne podrške
Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju
i/ili razvoj udruge.
Udruga za razvoj kreativnih radionica i kvalitete življenja
osoba s invaliditetom RH je partner Nacionalne zaklade u
provedbi Decentraliziranog modela financiranja civilnoga
društva u Republici Hrvatskoj.
Udruga za razvoj kreativnih radionica i kvalitete življenja
osoba s invaliditetom RH je partner Nacionalne zaklade u
provedbi programa Regionalnog razvoja civilnoga društva i
lokalnih zajednica.
Udruga za razvoj kreativnih radionica i kvalitete življenja
osoba s invaliditetom RH je Centar znanja u području
institucionalne podrške u okviru Razvojne suradnje s Nacionalnom
zakladom.
Udruga za razvoj kreativnih radionica i kvalitete življenja
osoba s invaliditetom RH je korisnica financijske podrške
Nacionalne zaklade u okviru Razvojne suradnje kroz Tematski
fond Demokratizacija i razvoj civilnoga društva 2.0.
Ina d.d. osigurala sredstva za projekt “Osobe s invaliditetom u zajednici s prirodom”
Udruga za razvoj kreativnih radionica i kvalitete življenja osoba s invaliditetom osnovana je s ciljem udruživanja osoba s invaliditetom sa sjedištem u Požegi radi zadovoljenja specifičnih potreba, zaštite i promicanja interesa i ciljeva osoba s invaliditetom, starijih i nemoćnih osoba i djece s teškoćama u razvoju.
S obzirom da udruga ima ograničene mogućnosti što uvelike utječu na kvalitetu i kvantitetu pružanja usluga udruga će u suradnji s INA d.d., kao pokroviteljem, opremiti novi adekvatan prostor prilagođen djeci, odnosno osposobiti veći i komforniji prostor koji bi obuhvatio obavljanje svih aktivnosti namijenjenih djeci na jednom mjestu.
Udruga za razvoj kreativnih radionica i kvalitete življenja osoba s invaliditetom posjeduje dva prostora. Prostor koji se nalazi u Požegi s adresom V. Mačeka 4, te prostor s adresom u Pleternici V. Nazora 2.
Svrha ovog projekta je angažirati osobe s invaliditetom da se uključe u procese zaštite okoliša, uzgoja bilja i cvijeća te uređenje našeg dvorišta u kojem bi im postavili raznu opremu za igru kako bi korisno i kreativno provodili slobodno vrijeme. Također u prostorijama udruge u Pleternici bi se održavale i kreativne radionice, kako bi se osobe s invaliditetom što više integrirale.
I. PROGRAM POMOĆI STARIJIM OSOBAMA I OSOBAMA S INVALIDITETOM
“IZVANINSTITUCIONALNA SKRB ZA STARIJE OSOBE I OSOBE S INVALIDITETOM”
– POMOĆ U ZAJEDNICI-
Kroz 2012., te 2013. godinu u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanjem u sklopu Mjere za poticanje zapošljavanja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Javni radovi provodili smo program Pomoć u kući.
Za potrebe provođenja Programa zaposlili smo ukupno šest djelatnika – tri u 2012.godini, tri u 2013.godni, dugotrajno nezaposlenih osoba, na vrijeme od 12 mjeseci. Programom je bilo obuhvaćeno 30 osoba s invaliditetom, te osoba starije životne dobi s područja Požeško slavonske županije. Djelatnosti Programa bile su usmjerene na:
-organizaciju prehrane,
-obavljanje nabavke za domaćinstvo,
-pomoć u obavljanju kućanskih poslova i održavanju okućnice,
-pomoć u održavanju osobne higijene i brige o zdravlju,
-prijevoz do liječnika i drugih ustanova, druženje i savjetovanje,
-psihosocijalna podrška,
-usluge posredovanja između korisnika i društvenih institucija u cilju ostvarivanja različitih prava, te druge usluge prilagođene uočenim potrebama starijih osoba s invaliditetom.
– ORGANIZIRANE DNEVNE AKTIVNOSTI ZA STARIJE OSOBE –
Projekt “Lijepo je kad nismo zaboravljeni” te nastavak projekta “Ljepše je stariti u zajedništvu” – organizirane dnevne aktivnosti za starije osobe najvećim su dijelom sufinancirani sredstvima Ministarstva socijalne politike i mladih ( u iznosu od 59.000,00 kn/2014. i 60.000,00 kn/2015.), te sredstvima Grada Požege i Požeško slavonske županije. Usluge organiziranih dnevnih aktivnosti provode se pet dana u tjednu u trajanju od 40 sati tjedno, pri čemu se kombiniraju pojedine podaktivnosti iz svake grupe od sljedećih aktivnosti:
AKTIVNOST 1. SPORTSKO REKREATIVNE AKTIVNOSTI
a) Tjelovježba za starije osobe – pilates i druge aerobne vježbe prilagođene zdravstvenom i fizičkom stanju korisnika; Organizirane šetnje gradom uz podjelu prigodnih cvjetnih aranžmana ili drugih ručnih radova izrađenih u sklopu radionica; Šetnje u prirodi;
b) Kuglanje za starije osobe – organizirano u suradnji s Kuglačkim savezom Požeško slavonske županije.
AKTIVNOST 2. KREATIVNE AKTIVNOSTI
a) Radionice izrade suvenira i ručnih radova od različitih materijala
b) Radionice heklanja, vezenja, šivanja i izrade različitih proizvoda od tekstila;
c) Literarne radionice : pisanje poezije i proze, pisanja filmskih scenarija, kazališnih predstava, kolumni čitanje pjesama i tekstova.
AKTIVNOST 3. EDUKACIJSKE AKTIVNOSTI
Edukacijske aktivnosti vanjskih stručnih osoba iz suradničkih institucija i organizacija, umirovljenih stručnjaka i drugih volontera iz različitih područja:
AKTIVNOST 4. KULTURNO ZABAVNE AKTIVNOSTI
Kulturne aktivnosti provodit će se u dogovoru s kulturnim institucijama na području Grada Požege, kao i kulturnim organizacijama kroz organizirane posjete kazalištu, muzeju, knjižnici, školama, dječjim vrtićima, domovima starijih i nemoćnih; ovisno o ponudi i programu navedenih ustanova.
AKTIVNOST 5. RAZGOVORI I DRUŽENJE
Aktivnost će se održavati svakodnevno u kombinaciji s drugim planiranim aktivnostima. Razgovori o prigodnim i aktualnim temama u povremeno će se održavati u suradnji s dječjim vrtićima, školama, domovima za starije i nemoćne osobe (teme: prisjećanje na djetinjstvo, mladost, zdravlje, odnos prema djeci, recepti, međusobni odnosi i sl.); laička psiho-socijalna i duhovno-moralna potpora.
AKTIVNOST 6. OSTALE AKTIVNOSTI
Obuhvaćaju kombinaciju svih navedenih aktivnosti, a čine ih:
a) IZLETI – Udruga se u sklopu svoje djelatnosti uz angažman stručne osobe bavi organizacijom izleta na nacionalnom području uz sufinanciranje samih korisnika ili organizacija višednevnih izleta po povlaštenim cijenama su sljedeći izleti: posjeti toplicama, znamenitostima u kontinentalnim dijelovima Hrvatske, višednevna ekskurzija na more.
b) SUDJELOVANJE U AKTIVNOSTIMA DRUŠTVENE ZAJEDNICE I OBILJEŽAVANJE ZNAČAJNIJIH DATUMA
kreativnim radionicama, izložbama, organizacijom različitih predavanja, pjevačkog zbora i slično
(Valentinovo, Uskrs, Božić, Međunarodni dan života, Svjetski dan zdravlja, Međunarodni dan starijih osoba, Međunarodni dan tolerancije, Međunarodni dan solidarnosti, EU dan međugeneracijske solidarnosti i drugi),
c) ZAJEDNIČKA DRUŽENJA S PRIJATELJSKIM UDRUGAMA s područja Požeško slavonske županije.
– KUĆNA DOSTAVA KNJIGA –
Udruga za razvoj i unapređenje pomagala i kvalitete življenja osoba s invaliditetom RH u suradnji s Gradskom knjižnicom i čitaonicom Grada Požege provodi uslugu Kućna dostava knjiga – besplatan prijevoz knjiga i neknjižne građe na kućne adrese korisnika.
S ciljem poticanja čitanja, kućna dostava knjiga obavlja se na privatne adrese korisnika usluge: osobama koje zbog fizičkih ograničenja, invaliditeta ili starosti nisu u mogućnosti posjećivati knjižnicu uz povlaštenu cijenu članarine (iznos od 35,00 kn – 50% iznosa godišnje članarine).
Nakon prijave u sustav pružanja usluga (osobno, telefonski ili putem e-maila), Udruga će knjižnici dostaviti popis korisnika (uz potrebna redovita ažuriranja popisa). Također, korisnici će dobiti katalog s prijedlogom naslova te moći zatražiti pojedine naslove prilikom kontakta s ovlaštenim djelatnikom Udruge.
Dostava knjiga obavljat će se svakih 20 dana uz mogućnost posudbe najviše 3 knjige + 3 primjerka neknjižne građe („zvučne knjige „ na CD-u).
Uslugom se želi omogućiti starijim nepokretnim osobama, starijim osobama s invaliditetom kao i osobama koje stanuju u udaljenijim dijelovima grada pristup fondu Knjižnice, obrazovanju i bogaćenju kulturnog života svakog pojedinca u zajednici kao i nepristranoj obaviještenosti građana.
II. PROGRAM POMOĆI DJECI I MLADIMA
“SOCIJALNA INTEGRACIJA DJECE I MLADIH S TEŠKOĆAMA”
– ČUDO RIJEČI –
Potaknuti nedovoljnim mogućnostima logopedskih terapija za otklanjanje govornih smetnji želja nam je da lokalnom stanovništvu, prije svega djeci s teškoćama u razvoju komunikacije, jezika i govora pružimo priliku vježbi korekcije jezično-govornih poremećaja.
Kako bismo pružili pomoć djeci i njihovim roditeljima te im omogućili terapiju pri rješavanju ovih problema, na natječaj Jana – Voda s porukom apliciran je projekt „Čudo riječi“ koji je rezultirao ostvarenim iznosom od 25.000,00 kn za kupnju digitalnog logopedskog seta Behringer sa svojim pomoćnim didaktičkim materijalima i sredstvima.
Set predstavlja inovaciju u obradi zvučnog signala koristeći digitalno signalno procesiranje koje omogućava brzu i preciznu obradu zvuka gotovo istom kvalitetom i brzinom kako to radi i ljudski mozak.
Nabavkom navedenog seta Udruga je u 2015. godini započela s provedbom individualnih i grupnih logopedskih vježbi, te kroz otvorenu suradnju s drugim udrugama, školama i institucijama koje se bave djecom i mladima raditi na prepoznavanju potreba djece s govorno jezičnim poremećajima i smanjiti njihov broj.
GRAĐANSKE AKCIJE:
– RED IGRE, RED RADA, RED TREŠANJA –
U sklopu poziva „Naš doprinos zajednici 2015.“ Zaklada za razvoj lokalne zajednice Slagalica dodijelila je financijska sredstva u iznosu od 12.988,99 kn za provedbu građanske akcije „Red igre, red rada, red trešanja“ koju će zajednički provoditi Udruga za razvoj i unapređenje pomagala i kvalitete življenja osoba s invaliditetom RH i mjesni odbor te volonteri mjesta Alaginci.
Svrha akcije bila je uređivanje dječjeg i sportskog igrališta na način da se uklone neprimjereni i opasni sadržaji te postave novi kako bi se pružili novi sadržaji djeci i mladima u mjestu Alaginci te stvorili uvjeti u kojima bi se djeci, mladima, osobama s invaliditetom, osobama starije životne dobi, ali i svima ostalima, osiguralo mjesto za siguran odmor, igru, druženje, sport i rekreaciju.
Akcijom sekroz volonterske aktivnosti nastojalo potaknuti građane da se uključe u društveno korisno djelovanje, a sve radi podizanja kvalitete življenja cjelokupne društvene zajednice mjesta Alaginci.
Udruga za razvoj i unapređenje pomagala i kvalitete življenja osoba s invaliditetom RH u suradnji s mjestom odborom i volonterima mjesta Alaginci na osobit način radi na integraciji i socijalizaciji osjetljivih skupina osoba u društvenu zajednicu, a osobito integracije djece s teškoćama u razvoju i djece s invaliditetom u društvenu zajednicu radi međusobnih uspostavljanja boljih socijalnih kontakata.
Također se stvaranjem mjesta zajedničkog druženja želi omogućiti i razvijanje zdravih životnih navika djece i mladih kroz fizičku aktivnost koja im ujedno služi kao oblik zabave i druženja s vršnjacima te posredno utjecati na prevenciju međuvršnjačkog nasilja. Akcija je doprinijela zaštiti okoliša ali i potaknuti razvoj lokalnog turizma. Ukupna vrijednost projekta 25.998,97 kn, a ostatak sredstava za provedbu akcije osiguran je donacijama i sponzorstvima dioničkih društava, poduzeća i obrtnika s područja grada Požege te donacijama samih mještana Alaginaca.
“Ova građanska inicijativa provedena je zahvaljujući
financijskoj potpori Zaklade za razvoj lokalne zajednice
“Slagalica”u sklopu Decentraliziranog modela financiranja
Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva”
– KUTAK ZA SRETNIJE STARENJE 2015. –
Građanska akcija namijenjena informiranju starijih osoba o njiihovim pravima iz različitih područja, kao i načinu njihova ostvarivanja, putem informativnih interaktivnih radionica i brošure “Vodič za starije osobe Grada Požege” financirana je od strane Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva i EGP/Norveških fondova u iznosu od 25.300,00 kn, a ukupne vrijednosti 29.050,00 kn.
Nedovoljna upućenost starije populacije na području Grada Požege u svoja prava i mogućnosti, kao i potreba uspostave novih i širenja postojećih izvaninstucionalnih usluga za starije osobe, te pruženje psihosocijalne podrške starijim nezaposlenim osobama, potaknuli su Udrugu za razvoj i unapređenje pomagala i kvalitete življenja osoba s invaliditetom RH na akciju usmjerene unapređenju kvalitete njihova života.
Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva kao provedbeno tijelo fondova zemalja Europskog gospodarskog prostora i Kraljevine Norveške (EGP/NF) u Hrvatskoj za područje civilnoga društva u sklopu natječaja „Solidarnost i društveni kapital u lokalnoj zajednici“ odobrila je Udruzi iznos od 25.300,00 kn za provedbu građanske akcije naziva „Kutak za sretnije starenje“.
Građanska akcija provodila se u partnerstvu s Gradom Požegom te suradnji s Centrom za socijalnu skrb Požega i Obiteljskim centrom, a bila je usmjerena je na upoznavanje starije populacije s konceptom zaštite temeljnih ljudskih prava, osnovnim načelima i načinom ostvarivanja prava, te obuhvatila grupna informiranja na teme:
a) OSTVARIVANJE TEMELJNIH PRAVA STARIJIH OSOBA IZ SUSTAVA SOCIJALNE SKRBI (Novčane naknade i način ostvarivanja; Socijalne usluge; Ostvarivanje besplatne pravne pomoći).
b) SIGURNOST I ZAŠTITA STARIJIH OSOBA (Diskriminacija starijih osoba i međugeneracijska tolerancija; Nasilje u obitelji nad osobama starije životne dobi – pravni aspekti)
c) IMOVINSKO-PRAVNI ODNOSI I NASLJEĐIVANJE s praktičnim primjerima o izbjegavanju manipulacija i prepoznavanju zlonamjernih pojedinaca namijenjeno – starijim osobama i članovima njihovih obitelji, kao i drugim zainteresiranim pojedincima. Informiranje je obuhvaćalo teme:
– Ugovor o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju,
– Ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života,
– Ugovor o darovanju nekretnina;
– Zakonsko nasljeđivanje i oporuka;
Pojedine aktivnosti bile su namijenjene određenim karakterističnim skupinama starijih osoba – nezaposlenim starijim osobama, za koje je također održana radionica s ciljem pružanja podrške pri zapošljavanju, poticanje motivacije za daljnje traženje zaposlenja kao i upoznavanje sa suvremenim oblicima prijava na natječaje kroz individualan rad sa svakim od sudionika.
Krajnji rezultat akcije bio je Vodič za starije osobe napravljen s ciljem da učini dostupnim informacije o pravima i mogućnostima starijih osoba na području Grada Požege.